През 80-те години на миналия век, територията на България е заснета чрез геодезични методи и са създадени едромащабни топографски карти. Благодарение на една от тях, можем да видим, че през 1980 г., голяма част от "частен имот" е бил в акваторията на Черно море. Става въпрос за около 14 000 кв.м, ведно с басейн, части от сгради и изградена инфраструктура.
Източник: BGtopoVJ. |
Това е видно и от публикуваните на официалната електронна страница на Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) данни.
Комбинирани данни между актуалната кадастрална карта и едромащабната кадастрална карта. Източник: Агенция по геодезия, картография и кадастър. |
Що се отнася до отвоюваните от морето територии, те недвусмислено влизат в състава на морските плажове и съгласно Конституцията на Република България са изключителна държавна собственост. Но същите не са отразени нито в кадастралната карта и кадастралните регистри (КККР),
Комбинирани данни между актуалната кадастрална карта и аерофото изображение.Източник: Агенция по геодезия, картография и кадастър. |
нито в специализираната кадастрална карта,
Специализирана кадастрална карта, приета през 2012 г. от АГКК. Източник: Агенция по геодезия, картография и кадастър. |
нито в Кадастрално-административната информационна система (КАИС)…
Комбинирани данни между актуалната кадастрална карта и слой "Черноморско крайбрежие". Източник: Агенция по геодезия, картография и кадастър. |
Налице е и застъпване между отразения Морски плаж и отразения в кадастралната карта частен имот.
Данни специализираната кадастрална карта. Източник: Агенция по геодезия, картография и кадастър. |
Резултатът от несвършената от институциите работа е грубо погазване на Конституцията на Република България! Така, от публичните ресурси, се облагодетелстват шепа хора и се създава огромно обществено напрежение! А публична държавна собственост означава, че всеки български гражданин има право на собственост върху частичка от този имот и е назначил нашите управници да го управляват с грижата на добър стопанин, а не да го подаряват или продават!
Всички използвани материали са бързо и лесно обществено достъпни на официалните електронни страници на органите на изпълнителната власт - на един клик разстояние.
С уважение:
инж. Йоан Крикор Каратерзиян
Председател на Управителния съвет на
Камарата на геодезистите в България
гр. Варна, 29 януари 2019 г.
Въпросното "отвоюване" е вълнолом (буна) с хвърлени в морето тетраподи и бетонов вълнолом за яхтено пристанище на изградените още през 80-те "Дюни". По линия на какъв нормативен текст бетоновият вълнолом става плаж? По тази логика и летището на Токио е плаж. Друг е въпросът, че динозавърът "Марина Роял Палас" стои като прасе в теменужки на ниското дотогава строителство в "Дюни", а и без отвоюването той захапа от експлажа "Чайка-Алепу".
ОтговорИзтриванеИма брегоукрепително съоръжение, което е изключителна държавна собственост и басейн и инфраструктура, изградени върху морски плаж, който също е изключителна държавна собственост.
ИзтриванеТози коментар бе премахнат от автора.
ОтговорИзтриванеИ какво като си коментираме?Само това ще си остане.При тези явни нарушения, какво се прави?Или има изтекла давност?
ОтговорИзтриванеТрябва да има работеща прокуратура...
Изтриване