Законът не успя да се пребори със сплотената около усвояването/обсебването на парите ни част от държавната администрация. Незаконното строителство, но само това, извършено от Държавата, е на път да бъде узаконено. Очевидно, няма как незаконно построените магистрали да бъдат премахнати (разрушени), както изисква Законът за устройство на територията. Поради тази причина, Министерският съвет внесе законопроект за узаконяване на неузаконяемото... Но има два много, много големи проблема в този законопроект - безнаказаността на нарушителите и неравното третиране на държавната и частната собственост. Категорично се противопоставяме на това и даваме предложения за коригиране на законопроекта.
Накратко, предложението се състои в следното:
- първо да се съставят констативните протоколи за установяване на незаконно строителство и да се издадат съответните наказателни актове и
- второ - едновременно с узаконяването на магистралите да се даде възможност и на гражданите и юридическите лица да узаконят незаконните строежи.
Поради това, изпратихме нашето предложение (становище) за подобряване на проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията.
Следва пълният текст на предложението:
Регистрационен № ПР-122 от 13.12.2022 г.
ДО
НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
На вниманието на
Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление
Комисията по конституционни въпроси
Уважаеми дами и господа,
С цел предотвратяване на възможното нарушаване на Конституцията на Република България и законите на страната, моля да обърнете внимание на следните конкретни предложения по отношение на горепосочения законопроект:
По отношение на § 6, т. 2 от законопроекта.
Към чл. 147, ал. 2 да се добавят нови т. 5 и т. 6 със следния текст:
“5. доказателство за извършено обезщетение ;
6. доказателство за приключени процедури по Глава двадесет и трета „АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ“.”
Мотиви: Необходимостта от представяне на доказателства за извършено обезщетение е обусловена от задължението на държавата и общините за „предварително и равностойно обезщетение“ (чл. 17, ал. 5 от КРБ).
Липсата на доказателство за приключени процедури по Глава двадесет и трета в предложения законопроект поражда съмнения за отмяна на редица текстове от закона, ретроактивно, за периода от 2001 г. до сега, без това да е изрично регламентирано. Това би породило изключително големи съмнения в прилагането на закона от страна на държавата.
По отношение на § 8, ал. 1 от ПР на законопроекта.
Текстът “представляващи елементи на техническата инфраструктура по чл. 64, ал. 1, т. 1, 2, 3, 5 и 9,” да отпадне.
Мотиви: Текстът противоречи на основите на правото, а именно равнопоставеност на държавната и частната собственост. Същият противоречи и на чл. 19, ал. 2 от КРБ.
Към ПР на законопроекта да се добави нов § 10 със следния текст:
“§ 10. Срокът за обезщетяване по чл. 134, ал. 2, т. 1 и чл. 208, ал. 1 е срокът по административното производство.”.
Мотиви: От сроковете за обезщетение по реда на ЗДС и ЗОС трябва да се премахне срокът по евентуалното съдебното производство, за да не се окаже държавата или съответната община в зависимост от забавянето от този срок.
С уважение, инж. Йоан Крикор Каратерзиян
Председател на Управителния съвет на
Камарата на геодезистите в България
гр. Варна, 13 декември 2022 г.
Няма коментари:
Публикуване на коментар